menu icon newsbox tv
  7 אנשים שפשוטו כמשמעו הצילו את העולם - ניוזבוקס
   

  7 אנשים שפשוטו כמשמעו הצילו את העולם

  רוצים להישאר מעודכנים? עשו לנו לייק בפייסבוק! בקרוב הפתעה גדולה...
  זה לוקח בדיוק שניה ללחוץ על כפתור אהבתי \ Like!

  לפעמים לא צריך להיות גיבור על כדי להציל את העולם, אלא כל מה שצריך הוא פשוט להיות במקום הנכון בזמן הנכון ולעשות את הדבר הנכון. צפו ברשימה של אנשים שפשוטו כמשמעו – הצילו את העולם!

  סטניסלב יבגרפוביץ' פטרוב מנע מלחמה גרעינית בין ארצות הברית לברית המועצות

  תתארו לכם שאתם קולונלים בצבא הסובייטי ולפתע מתקבלת התראה שמיידעת אתכם שארצות הברית שלחה פצצת אטום הישר לכיוונכם… רובנו כנראה היינו מדווחים לממונים עלינו ורצים ישר לחפש מסתור באיזה מקלט תת קרקעי, מתגלגלים בפינה ומתחילים לבכות.

  למרבה מזלנו סטניסלב יבגרפוביץ' פטרוב הצליח לשמור על קור רוח במצב כזה בדיוק שארע לו בשנת 1983. לאחר שבדק את המצב הוא הסיק שהדיווח היה לא נכון ושזוהי למעשה תקלה במערכת והוא דיווח את זה כטעות לממונים עליו. בזכות כך, הוא מנע מלחמה גרעינית שיכלה להסתיים בצורה כואבת ביותר. בשנת 2014 יצא סרט בכיכובו של קווין קוסטנר הנושא את השם "האיש שהציל את העולם" ועוסק בסיפורו של סטניסלב.

  ואסילי אלכסנדרוביץ' ארקיפוב מנע מטיל קובני להצית מלחמה

  במלחמות יש לא מעט בלבולים שגובים מחיר יקר וכאלה יכלו לקרות גם במלחמה הקרה כשכל צד רק ממתין שהצד השני יתקוף ראשון. בדומה לאדם הקודם שדיברנו עליו, גם פה הקצין ואסילי אלכסנדרוביץ' ארקיפוב שמר על קור רוח ומנע מלחמה בין ארצות הברית לברית המועצות.

  בשנת 1962 בזמן שכבר היה את משבר הטילים בקובה, 11 ספינות קרב ונושאת מטוסים אחת מצבא ארצות הברית הקיפו את צוללתו של ואסילי שהייתה חמושה בכלי נשק קטלני וזרקו לכיוונה פצצות קטנות ולא מזיקות כדי שהיא תעלה ויהיה אפשר לזהות אותה. אנשי הצוות בצוללת לא ידעו בבירור אם הם מותקפים או לא מכיוון שהדיבור בקשר לא עבד כשהצוללת כל כך עמוקה במים והם לא יכלו לדעת אם המלחמה התחילה או לא.

  מפקד הצוללת, ולנטין גריגוריביץ' סאביצקי האמין שהם תחת התקפה ותיכנן לשלוח טיל טורפדו גרעיני לעבר הכוחות האמריקאים, אך למרבה המזל על מנת לשלוח טיל דורש הפרוטוקול 3 קצינים שיאשרו את ההתקפה. בעוד שמפקד הצוללת ועוד אחד הסכימו להתקפה, החליט ואסילי לנקוט עמדה ולא הסכים. ואסילי ביקש מאנשי הצוות לעלות לפני השטח ולקבל הוראות ממוסקבה ובכך מנע מלחמה גרעינית.

  ג'יימס בלאנט מנע מלחמה בין רוסיה לנאט"ו

  היום ג'יימס בלאנט הוא מוסיקאי מצליח אבל בשנת 1999 הוא היה חייל בריטי ששירת בקוסובו. לאחר שקיבל פקודה לפשוט על נמל תעופה הוא נתקל במכשול – הצבא הרוסי כבר השתלט על המקום. המפקדים שלו פקדו עליו להשתלט על המקום בכח אך בלאנט שידע שסירוב פקודה עלול לגרום לו למצוא את עצמו בבית משפט החליט שהוא מוכן לסכן את עצמו בלהיכנס לכלא מאשר להתסיס את האווירה בין נאט"ו לרוסיה ואף לגרור למלחמה.

  לבלאנט היה מזל גדול מכיוון שהגנרל מייק ג'קסון גיבה את המהלך שלו ואפילו ציין שהוא לא מסכים שאחד מהחיילים שלו יגרור למלחמת עולם שלישית. החלטתו של בלאנט התגלתה כטובה מכיוון שלאחר כמה ימים הרוסים הסכימו לחלוק את נמל התעופה בתמורה לאוכל ומים שהם היו צריכים באותה עת.

  אדוארד ג'נר המציא את החיסון הראשון וחיסל את האבעבועות השחורות

  למרות מה שכמה אנשים שמתנגדים לחיסונים אומרים, חיסונים הצילו חיים של מיליארדים כשבראש ובראשונה נמצא החיסון לאבעבועות השחורות שחדלה להתקיים תודות להמצאה של אדוארד ג'נר.

  אבעבועות שחורות זו מגפה שקיימת עשרות אלפי שנים. בסוף המאה ה-18 אדוארד ג'נר הבחין במשהו מוזר, אלו שחלו באבעבועות הפרות היו חסינים לאבעבועות שחורות ולמרות שהיו מדענים שהבחינו בכך בעבר, החיסונים שהם יצרו דווקא גרמו לאנשים לחלות במחלה ולא להיפך.

  ג'נר הצליח ליצור את החיסון המוצלח הראשון בשנת 1796 לאחר שהזריק למטופלים דגימה מאבעבועות הפרות ותוך זמן קצר הטיפול הופץ בכל העולם ואף כמה מדינות החליטו שזה יהיה חיסון חובה, כך שלאט לאט הבעיה הזאת הפכה לנפוצה פחות ופחות ובשנת 1977 היא נעלמה לחלוטין.

  על מנת שנבין עד כמה המחלה הזאת הייתה קטלנית צריך להבין שבמאה ה-19 היו מתים ממנה כ-400,000 אירופאים מדי שנה (כמעט 100 שנה לאחר שהומצא החיסון) ועשרות מיליונים מתו ממנה במאה ה-20.

  יונה אדוארד סאלק עצר את הפוליו

  ייתכן שיונה אדוארד סאלק לא מתאים לתיאור 'הציל את העולם' מכיוון שהעולם היה יכול לשרוד את מחלת הפוליו אבל אל תזלזלו במחלה הזאת שהצליחה לפגוע באחוזים ניכרים באוכלוסיה בעבר. בשנת 1952 בארצות הברית בלבד מתו 3,145 בני אדם בגלל מחלת הפוליו ו-21,269 אחרים שותקו ממנה כשרובם ילדים קטנים.

  בשנת 1948 החל יונה לחקור את העניין כשנשכר לבדוק את כל הסוגים השונים של וירוס הפוליו אך הוא לא הסתפק בכך. הוא החליט ללמוד על כל סוג ולבדוק מה המאפיינים שלו כדי להבין איך ליצור לו חיסון. המחקר שלו היה כל כך עמוק שהוא נעזר באלפי מדענים ו-1.8 ילדים שקיבלו את החיסון שלו.

  כשהחדשות על הניסוי המוצלח בחיסון התפרסמו בשנת 1955, מדינות בכל רחבי העולם קפצו על המציאה ואימצו את החיסון. בימים אלו מחלת הפוליו עושה את דרכה כמו האבעבועות השחורות – בדרך להכחדה.

  בנוסף, יונה (שהיה יהודי ואנחנו אוהבים להתפאר בזה) החליט לא לרשום פטנט על המחלה על מנת שהיא תהיה יותר נגישה וזולה ובכך הפסיד כ-7 מיליארד דולר אך כולנו הרווחנו.

  נורמן בורלוג מנע רעב עולמי

  באמצע שנות ה-50 גילו מדענים מגפה חדשה שעלולה להרוג מיליונים – רעב. אז נכון שתמיד היו קבוצות בעולם שסבלו מרעב, אך ברגע שהאוכלוסיה גדלה כך גבר המחסור באוכל. תודות לפריצת הדרך החקלאית של נורמן המצב נראה היום יותר טוב ממה שחשבו שהוא יהיה.

  הכל התחיל כשנורמן קיבל את תפקיד מנהל התוכנית הבינלאומית לשיפור החיטה במקסיקו. כשהתוכנית החלה הייתה מקסיקו מייבאת את רוב החיטה שלה אך לאחר שנורמן שיכלל זן חיטה שיהיה עמיד למחלות ובעיות תוך זמן קצר יכלו במקסיקו דווקא ליצא את החיטה מרוב הכמות הגדולה שהייתה להם.

  אך תוכניתו של נורמן לא הייתה לעזור למדינה אחת, המדען עבר להודו שבעיית הרעב כבר הפכה לרצינית אצלה והיא אף קיבלה משלוחי תבואה מארצות הברית. למרות כמה עיכובים הוא לבסוף הצליח והודו הצליחה להשתקם ולהגביר את כמות החיטה שלה בצורה משמעותית ונורמן עבר לפקיסטן כדי לעשות זאת גם שם.

  לבסוף הביא נורמן את תוכניתו לאפריקה (למרות ביקורות שספג מכל מיני 'מומחים') ועזר לאזורים שלמים להתמודד עם בעיית הרעב. בשנת 1970 הוא זכה בפרס נובל לשלום.

  הנריטה לקס יצרה תא ששינה את העולם

  כל האנשים ברשימה הזאת עשו פעולות שבגללן הם נכנסו לרשימה, אך להנריטה לקס לא הייתה שום כוונה להציל אף אחד והיא לא חשבה לעצמה שהיא תעשה הבדל גדול לאחר שהיא תעזוב את העולם. הכל התחיל שהיא אושפזה בבית החולים ג'ון הופקינס בבולטימור מכיוון שהיא דיממה זמן רב לאחר שהיא ילדה. הרופאים ערכו לה בדיקות ולקחו דגימות (ביופסיה) שחשפו שיש לה סרטן צוואר הרחם.

  לקס הייתה הולכת לטיפולים באופן קבוע ובאחת הפעמים רופאים הוציאו לה 2 רקמות ללא רשותה או ידיעתה כלל, אחת בריאה ואחת סרטנית שנשמרו והצליחו להחזיק מעמד זמן רב בעוד שתאים אחרים שנלקחו בעבר היו מתים תוך כמה ימים. הנריטה לקס מתה באוקטובר 1951 אך התאים שהוציאו ממנה ממשיכים לחיות ולהתרבות עד היום בכל רחבי העולם.

  אז אתם בטח שואלים איך היא הצילה את העולם? מסתבר שהתאים שנקראו HeLa הם אבן דרך ברפואה המודרנית ושימשו עזר למחקרים רבים וביניהם לחיסון הפוליו, מיפוי הגנים, חשיפה לקרינה ועוד… עד היום יותר מ-11 אלף פטנטים נרשמו שהיה בהם שימוש בתאים שלה אך עם זאת, משפחתה לעולם לא זכתה לפיצוי או התנצלות על לקיחת התאים ללא רשותה של החולה.

  יש שיטה אחת פשוטה ומטריפה כדי להיות מגנט בחורות! זה פשוט מדהים!!! רוצים לדעת איך? לחצו כאן

  2 thoughts on “7 אנשים שפשוטו כמשמעו הצילו את העולם”

  השאר תגובה

  מאת מערכת האתר

  מערכת האתר וחברי צוות דפי הפייסבוק דברים שלא ידעתם, ניוזבוקס ומצחיקיפדיה. אם גם אתם מעוניינים לכתוב באתר, צרו קשר בקישור הזה.
  רוצים להישאר מעודכנים? עשו לנו לייק בפייסבוק! הפתעה גדולה בדרך...
  מה עוד חדש?
  שיתופים